Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström


Idag har jag gjort något av det jobbigaste som finns – nämligen vilat. Foto: Petra Månström.

I morse steg jag upp, åt en stadig frukost och vilade en stund på rummet. Vinkade adjö till mina löparkompisar som skulle jogga till Spanien och strosade sedan ner till stranden där jag promenerade omkring och samlade snäckskal. Snäckskalen tänkte jag använda som dekoration på en spegelram som jag har hemma. Tog lite bilder, konstaterade att det nog snart kommer att regna och gick tillbaka till hotellet.

Bytte om, gick till snabbköpet och handlade på mig chips, godisbitar och frukt till morgondagens långlöpning – 14 km kuperad bergslöpning och sedan 30 km hemjogg i ultratempo. Sedan satte jag mig på Bar 42 för en stunds surfande och bloggande. När mina löparkompisar kommit tillbaka från Spanien åt vi lunch och därefter unnade jag mig en stunds skön idrottsmassage hos duktiga Kinna Nilsson. Hon knådade och tryckte på muskler som jag knappt visste att jag hade – och föga förvånande vore det bra för mig att öva upp rörligheten i höfterna.

Lätt omtumlad efter massagen tog jag mig till Bar Nox för en stunds bloggande, sedan fick jag förhandla en god stund med mig själv för att inte gå på kettlebellspasset klockan halv sex. Vid klockan sex körde vi en välbesökt after run, sedan följde middag och nu sitter jag här på Nox igen och konstaterar att det ju visst gick att vila en hel dag. Även om ”alla andra” tränar och även om det rycker sjukt mycket i benen.

Stolt över mig själv!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar