Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström


Foto: Colourbox.

FRÅGA:

Hej Malin!

Jag har löptränat till och från de senaste fyra åren och sedan november följer jag 4-timmarsprogrammet inför Stockholm Marathon. Jag tränar med TSM varje söndag, men tycker att det är lite svårt det här med vad som är lugn fart på långpassen. Jag känner att 6:00/km (4-timmarsgruppen) är för långsamt, utan jag springer istället med 3:45-gruppen som håller 5:40-tempo. För mig är 5:40-tempot inte riktigt lugnt, men det är inte supertufft heller. I söndags sprang vi 25 km och visst var jag trött men inte helst slut. 5:40-tempot är dock samma tempo som jag håller på mina distanspass (6-10 km) – och jag har samma arbetspuls.

Är differentieringen för liten mellan mina distanspass och långpass? Är det bättre att hålla ett lägre tempo på långpassen snarare än ett högre? Eller är det så att du tycker att jag borde pressa ner tiderna på distansloppen istället och bibehålla 5:40-tempot på de ”lugna” långpassen?

Mvh Christina

SVAR:

Hej Christina,

det kan vara svårt att håll ner tempot ordentligt på långpassen, jag vet. Varför man ändå ska försöka att hålla sig till de långsammare tiderna är för att inte bränna för mycket kraft så det går ut över dina andra löppass senare i veckan. Om man vill utvecklas som löpare är det viktigt med ett träningsupplägg som innehåller olika farter och distanser. Felet som många gör är att de nästan alltid springer i sin vanliga fart. Jag tror att det bästa för dig är att köra lugna långpass i 6.00-fart men istället öka farten lite mer på dina vanliga distanspass och dessutom köra lite mer tuffare intervaller i lite högre fart. Då har du chansen att höja din nivå och kunna springa fortare utan att det känns fortare. För att orka detta måste man ta det lugnare på långpassen.

Lycka till!

/Malin

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar