Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström


Dagens aha-upplevelse: mp3-hörlurarna sitter bättre (och ljudet blir bättre) om man trycker ner en leopardbuff på huvudet. Foto: Privat.

I förrgår sprang jag snabbdistans på löpband. Igår rev jag av ett lätt distanspass – och plötsligt kunde jag hålla över 20 sekunder snabbare fart per kilometer vid en viss puls. Har varit med om detta tidigare och det är ju verkligen ett bevis på att fartträning ger resultat. Har varit lite kluven till att nu under vintern mestadels köra lugna distanspass medan kompisarna har fortsatt med intervaller och snabbdistans – mycket av rädsla för att bli seg och långsam. Men coach Ingmar försäkrade att har man bara byggt tåligheten så kommer farten ”av bara farten” när man väl kör igång den tuffare träningen. Svårare att nå resultat blir det däremot om man fortsatt att köra hårt under vintern – då krävs ju en ytterligare stegring av kvalitén för att höja sig ett snäpp.

Gårdagens runda – en klassiker. Skärmdump från Garmin Connect.

Gårdagens pass i siffror:

Tid: 56:42
Distans: 9,25 km
Snittfart: 6,07 min/km
Snittpuls: 142 (76 % av max)
Maxpuls: 165 (88 % av max)

Hur gör ni – har ni fortsatt köra tuffa pass också under vintern eller vilat lite på lagrarna?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar