Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström


Foto: Colourbox.

Ghaaa! Det är inte lätt att vila, men jag gör så gott jag kan. Jag vet ju hur viktig vilan är, men det är lättare att prata om det än att verkligen leva som man lär. Men när coach Ingmar talar så lyssnar man – och så är det med det. Fick dessutom ett mycket bra boktips av klubbkompisen Jens, apropå vila och återhämtning:

Idrottarens återhämtningsbok innehåller intervjuer med Charlotte Kalla, Per Elofsson och Therese Alshammar – tre idrottsprofiler som ger sin syn på återhämtning. Så här beskrivs boken:

”Att träna mycket är lätt, men att återhämta sig är svårt. Gränsen mellan rätt och fel träning är ibland hårfin, men resultatet kan skilja sig markant trots att förutsättningarna är jämförbara. Återhämtningsbehovet måste vårdas och skötas om på samma sätt som träningen. Det är viktigt att våga vila. Kroppen behöver återhämta sig både fysiskt och mentalt för att kunna prestera på bästa sätt.”

Kommer införskaffa den imorgon och läsa den från pärm till pärm. Känner att det här är ett högaktuellt ämne för mig, som den ”duracell light” jag är. Några av er som läst boken? Vad tyckte ni?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar