Petra Månström
Nu är vinnarna i tävlingen om Zigtech-skor från Reebok utsedda. Rätt svar på tävlingsfrågan var att Reebok grundades 1895. De tävlande skulle också ange sina krav på en bra löparsko.
Vinnare av dammodell:
Lina Berneryd, Göteborg: ”Viktigaste egenskapen hos en löparsko är att den passar just ens egen fot och ens fotisättning så att skon bidrar till att man kan hålla sig skadefri så att man faktiskt kan springa. Andra trevliga egenskaper är om skon har bra dämpning, ger bra grepp och är så skön att ha på sig att man bara vill ut och springa hela tiden!”
Vinnare av herrmodell:
Jesper Scheutz, Malmköping: ”De goda egenskaperna en bra löparsko ska ha är följande: God ventilation, bra hälgrepp, dolda sömmar som inte skaver, följsam läst, mjuk och följsam sko i löpsteget, god löpkänsla, inte för mjuk eller stum.”
Stort grattis till er! Vinsten kommer med posten.