Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Linda Pettersson bor i Malmö och siktar på Stockholm Marathon 2011. Foto: Privat.


Nästa person ut som Veckans bloggläsare är Linda Pettersson från Malmö.

1. Berätta lite kort om din bakgrund som löpare.


– Jag har löptränat aktivt sen ungefär ett år tillbaka men har till och från sedan barnsben sprungit lite på grund av att min pappa alltid varit en inbiten löpare. Det var inte förrän han förra året dog oväntat som jag verkligen tog tag i det och blev beroende! Jag tränar uteslutande ensam och detta är främst för att jag inte känner någon i Malmö-området som springer men även för jag måste ha musik i öronen när jag springer.

2. Berätta om ditt löparår 2010! Och vilka är dina mål för 2011?

– 2010 var ett väldigt spännande år som dock var kantat med mycket sjukdomar, löparknän och upprepande antal öroninflammationer. Jag utförde min första halvmaraton, Broloppet, med en kropp som varit sjuk i två veckor och fortfarande hade lite baciller i kroppen så tiden var inget att skryta med. Men skam den som ger sig och nu i november sprang jag Bromölla halvmaraton, persade med över 20 minuter och slutade på 2:10. En grym milstolpe i min löpning som även bidrog till att jag bestämde mig för nästa års mål, nämligen Stockholm Marathon 2011. Många långpass och snölöpning väntar men som jag längtar att få utmana mig och min kropp!


3. Hur tränar du så här under vintern?

– Jag tränar bara utomhus då jag älskar den friska luften och allt man kan titta på när man springer. Löpbandet är för tråkigt och tiden slöar sig fram istället för att få den underbara löparglädjen man får utomhus. Jag följer Marathon.se:s pass för en sluttid på maran på 4:30 (dock är det främst målet att faktiskt komma i mål) och därför blir det blandade pass enligt schemat. Precis så som lilla strukturerade jag vill ha det.

4. Hur motiverar du dig att löpträna utomhus i kyla och mörker (om du nu gör det)?

– Jag motiverar mig med vetskapen att det blir varmare och behagligare efter någon kilometer men också att jag blir extremt mycket piggare och gladare om jag går ut och springer. Men självklart är det tungt att ta sig ut ibland, då är det bara att bita ihop och tänka framåt mot nästa löppass till helgen som är i dagsljus.

5. Tränar du någon alternativ träningsform och i så fall vilken?

– Jag styrketränar även två gånger i veckan för jag tycker det är otroligt snyggt med en synligt vältränad överkropp på tjejer. Nu måste jag bara gå ner några kilon så mina muskler syns men även för att potentiellt kunna förbättra mina tider inom löpning.

6. Till sist: Varför tycker du om löpning?


– Löpning ger mig det jag alltid saknat. En känsla av att åstadkomma något, att kunna ta sig flera mil framåt av egen kraft med schysst musik i öronen. Som den tävlingsmänniska jag är så gillar jag också att man tävlar på sina egna villkor, men det jag älskar mest med det är hur glad och pigg jag blir av att springa. Det är helt enkelt oslagbart.

Kolla gärna in Lindas blogg där hon bland annat skriver om sin träning inför Stockholm Marathon 2011.

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar