Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Sara skrev nyligen ett mycket läsvärt inlägg på sin blogg som jag gärna vill spinna vidare lite på. Det handlade om hur träningsbranschen egentligen mår och hon berör bland annat ämnet ätstörningar hos instruktörer och de vassa armbågarna som krävs för att göra karriär som instruktör.

Vi träningsbloggare har precis som instruktörerna ett ansvar. Det blir fel om man låter påskina att man äter och tränar sunt men sedan inte lever som man lär – det har jag tyvärr sett en hel del trista exempel på. Talar jag om mig själv så känner jag mig verkligen inte som någon förebild när det gäller kosten. Jag är plågsamt medveten om att det blir lite för många middagar bestående av fil och mackor för att det ska vara riktigt bra och även om viljan att äta bättre finns så orkar jag inte ta tag i det just nu.

Jag kan också känna igen mig i problematiken med att få dåligt samvete när jag missar ett pass. Det är så lätt att stirra sig blind på kilometerantalet när man löptränar och byter man ut ett eller flera pass i veckan mot annan träning så har man plötsligt ”tappat” lite i sin löpmängd. Det borde absolut inte spela någon roll, men det kan jag erkänna att det ändå gör.

Så – mitt nyårslöfte inför 2011 blir helt enkelt att leva lite mer som jag lär. Eller snarare: Försöka leva på ett sätt som jag trivs med och vill låta mina läsare inspireras av. Hoppas att det finns fler träningsbloggare som känner sig träffade och hakar på!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar