Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström


Vasaloppet 2010 – de sista tappra åkarna passerar kontroll Eldris, klockan är efter 19.00 på kvällen. Foto: Ulf Palm/Scanpix.

Är du tjej och liksom jag sugen på att ställa upp i något av loppen som går under Vasaloppsveckan? Då har du nu chansen att vinna biljetter till en speciell tjejkväll på temat Vasaloppet, torsdagen den 25 november kl 19.30-21.30 på Stadium Sergelgatan i centrala Stockholm. Alla bjuds på mingel, tilltugg, tjejspecifika råd om utrustning, kost och träning samt 20 % rabatt på hela längdsortimentet. När du visar upp din entrébiljett får du också en gratis sport-bh från Soc!

Vill du komma? Mejla mig då bums på petra.manstrom@svd.se – de 10 första vinner en entrébiljett! Ange ditt namn och din adress och skriv ”Vasaloppet” i mejlets ämnesrad.

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar