Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Idag överraskade jag mig själv genom att svänga ihop en laxfilé med tabbouleh. Voilà! Foto: Petra Månström.

Jag är frukostmatmänniskan personifierad. Såvida jag inte blir bjuden på mat eller äter på restaurang så äter jag (tyvärr) för det mesta så kallad frukostmat. Alltså yoghurt, flingor, mackor och så vidare. Gott – absolut – men särskilt varierat är det ju inte. Och med tanke på hur mycket jag tränar är det säkert rent förkastligt att äta så flera gånger i veckan. Har gjort många försök till uppryckning av min kosthållning, tyvärr hittills med dystert resultat.

Men tidigare idag fick jag ett oväntat ryck och lät mig inspireras av en rätt jag blev bjuden på under den gångna helgen – tabbouleh. Alltså en nordafrikansk bulgursallad med tomater, citronsaft, mynta, persilja och vitlök. Faktiskt helt otroligt gott och säkert nyttigare än mitt gamla frukostkäk!

Här hittar ni receptet på tabbouleh. Ihop med lax, kyckling eller kanske falafel blir det en kanonmåltid.

/Den springande kocken

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar