Petra Månström
Idag hade jag äran att få springa ett kuperat distanspass tillsammans med världens bästa Sub40-Ellinor. Passade på att plåta hennes coola Nike Lunarglides NYC Marathon Special Edition – som bara säljs i anslutning till New York-maran. Efter passet blev det mysfika på Café Saturnus med gigantisk kanelbulle och hälsoriktigt vitt te. Foto: Privat.
Jag är så glad och tacksam över vad löpningen har gett mig. Aldrig kunde jag väl ana att jag knappt tio månader efter att jag för första gången snörade på mig löparskorna skulle vara så många upplevelser och vänner rikare. En av de personer jag haft förmånen att få lära känna i år är Ellinor som på bloggen ”Sub 40 före 40” skriver om sin träning för att spräcka drömgränsen och komma under 40 minuter på milen. En av de kanske häftigaste sakerna med löpning är just att träningsformen är så enkel att utföra att löpare på olika nivåer kan träna tillsammans – inte lika lätt inom andra sporter.
Således innebar dagens kuperade distanspass i ett höstigt Lill-Jansskogen flåsjogg för undertecknad medan snabbfotade Ellinor troligen fick något slags återhämtningspass. Dock höll sig min puls så pass låg att jag åtminstone lyckades pressa fram spridda skurar av ord, bland annat avhandlades min träningsvecka i Portugal, rehabträning, Sport vi minns och annat smått och gott. Rätt vad det var hade de dryga sex kilometrarna avverkats och vi var tillbaka vid KTH-hallen.
Skärmdump över dagens backiga pass i Lill-Jansskogen. Skärmdump från Garmin Connect.
Dagens pass i siffror:
Sträcka: 6,35 km
Tid: 38:20
Snittfart: 6:02 min/km
Höjdstigning: 77 m
Medelpuls: 154 (82 % av max)
Maxpuls: 172 (91 % av max)
Dusch, bastu och sedan iväg ner på stan där vi intog en härlig fika på Café Saturnus, ett franskinspirerat café som jag länge velat besöka. Hade hört rykten om deras gigantiska, utsökta kanelbullar och jag kan inte påstå att jag blev besviken. Kardemummasmaken var rik och fyllig, gräddningen perfekt och bullkonsistensen i det närmaste excellent – now, that’s what I call fika!
Sådana här saker – först skön träning och sedan en god fika som avslutning – är något av det bästa som finns. Tack, Ellinor, för sällskapet! Och fler sociala joggar åt folket!
Förresten, någon som vill hänga med på ett lugnt distanspass med fikaavslutning på måndag den 25 oktober (i centrala Stockholm)? Hör av dig på petra.manstrom@svd.se så berättar jag tid och plats!