Petra Månström
Spegelvänt förvisso, men jag hoppas ni noterar att jag gör lite reklam för en väldigt bra träningscommunity vid namn Funbeat. Där är jag med! Foto: Petra Månström.
Sviter av en stukad fot. Ömma muskler och sega ben. Träningsveckan i Portugal har satt sina spår i min kropp och därför kör jag nu en återhämtningsvecka med enbart lugna pass. Vilade i måndags, körde en lugn morgonjogg på runt 10 km igår, sedan ett lätt styrkepass på gymmet. Idag blev det en lätt jogg, också den på 10 km, samt lite stretching. Imorgon vankas det andra roligheter i träningsväg – så håll utkik! Fredag blir vilodag och lördag traditionsenliga Slottsrundan, fast lite färre varv än vanligt.
Snittpulsen idag var 146 (77 % av max) och snittfarten 6 min/km. Vanligen brukar min puls ligga något lägre vid den här farten – en indikation på att kroppen ännu inte riktigt återhämtat sig efter Portugalveckan (även om pulsen kan variera en del från dag till dag utan nämnvärd anledning).