Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Snabbaste kvinna respektive man upp i Skrapan den 30 oktober vinner fina priser.

Nu kommer Stockholms svar på New York-tävlingen Empire State Building Run Up – ”Försten upp”. Byggnaden vars 24 våningar och 436 trappsteg ska forceras på snabbast möjliga tid är Skrapan, centralt belägen på Södermalm i Stockholm.

Lördagen den 30 oktober mellan kl 12-15 går tävlingen av stapeln och prisutdelning sker 15.30. Endast 200 tävlande accepteras så först till kvarn gäller. Läs mer om tävlingen, arrangörerna och hur du anmäler dig här.

Kul initiativ tycker jag – men jag är tveksam till om jag kommer att delta, däremot tänker jag försöka komma och kolla in det hela. Fler som ska springa eller vara publik?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar