Petra Månström
Från vänster: jag flexar ikapp med före detta världsmästaren i brottning, Martin Lidberg. Martin Lidberg och hans tränarkollega, K-1-mästaren Jörgen Kruth, valde liksom jag att ta sig runt milspåret medelst stavar. Foto: Privat.
Idag var det dags för det berömda bergspasset – 10 km eller 14 km på en vandringsled i bergen som får avverkas antingen till fots, till fots med stavar eller springandes. Eftersom min vrist fortfarande kändes lite öm valde jag att köra 10-kilometersrundan med stavar och till min stora glädje fick jag celebert sällskap i form av Martin Lidberg och Jörgen Kruth som också upptäckt tjusningen med stavgång.
Undertecknad efter avklarad stavgångsrunda, lägg märke till brottarprofilen i bakgrunden. Under vår färd passerade vi lundar med apelsin-, aprikos- och olivträd. Foto: Privat.
När jag kom i mål var jag rejält trött – armarna hade fått jobba rejält och jag fick upp flåset rejält i uppförsbackarna. Trevligt sällskap med många roliga diskussionsämnen satte också fin färg på dagens pass.
Nu blir det lunch och sedan eftermiddagsyoga på stranden!
Dagens bergspass i siffror:
Sträcka: 10,5 km
Tid: 1:35:54
Snittfart: 9:08 min/km
Snittpuls: 124 (66 % av max)
Maxpuls: 151 (80 % av max)