Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström


2001 vann Anders Szalkai Stockholm Marathon på tiden 2.18.17. Hans bästa tid på Lidingöloppet är 1.41.10. Foto: Karin Grip.


När diskussionen om vad som är jobbigast – Lidingöloppet eller Stockholm Marathon – ändå är igång passade jag på att skicka vidare frågan till Anders Szalkai, som sprungit båda loppen. Så här svarar han:

Om jag utgår från mig själv och några ur den nationella eliten blir svaret att maran är lite jobbigare än Lidingöloppets 30 km. Jag har aldrig nått några större framgångar på Lidingöloppet (1.41.10 som bäst), men inte heller riktigt satsat på loppet då jag ofta haft en mara i ett mästerskap i augusti eller ett ”snabbt höstlopp” i september/oktober.

Några tillfällen har jag dock tagit ut mig 100% på Lidingö, och om jag personligen refererar känslan efteråt en 100% insats vid en mara har jag varit mer sliten muskulärt efter maratonloppet och det har tagit något längre tid att återhämta mig. Tidsfaktorn är det som jag tycker avgör att maran blir jobbigare. Minst 30-40 minuters längre arbetstid blir det för de flesta som testat både maran och Lidingös 30k. Just denna dryga halvtimme ”extra” kräver att musklerna måste arbeta när dom är som tröttast; ”trasiga” och tomma på energi.

En del anser också att asfalten sliter mer än stigarna ute på Lidingö, men här tycker jag att det extremt småkuperade och bitvis storkuperade Lidingöbanan frestar på lårens framsidor extremt mycket, och nästintill är jämförbar med 42 km asfalt. Energimässigt gör löparen säkert av med mycket mer energi första 30 km på Lidingöbanan än på första 30 km på en mara, men sedan ska man 12 km till på maran och då tror jag att energimängden ”går om” och blir större på maran totalt sett.

Dock ska sägas att jag tror det är lättare hushålla med kolhydraterna och springa på ”fettet” på en flack mara, jämfört med kuperingen på Lidingö. Varje backe uppför måste löparen koppla på ”turbon” och därmed bränns mycket kolhydrater. Det är min teori och därmed tycker jag kostladdningen med kolhydrater är lika viktigt inför Lidingö, som inför en mara.

/ASZ

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar