Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Kristoffer Rydquists löpturer blev mycket mer komfortabla efter att han började snöra sina skor annorlunda. Foto: Privat.


Det här med att snöra sina löparskor rätt är ju en hel vetenskap i sig – och jag ska ärligt erkänna att jag inte dykt så djupt ner i den. Det har däremot bloggläsaren Kristoffer Rydquist som skriver följande:

”Jag har använt vanlig snörning och dubbelknut sedan jag började springa i löparskor. Dubbelknuten fungerar alltid bra, men tanken har inte direkt slagit mig att det ens fanns andra sätt att snöra skon på – men det fanns det.

Nyligen hade jag lite problem med smärta i ovansidan på foten, och om jag snörade och knöt som vanligt – det vill säga hårt – fick jag ont av trycket och om jag knöt lösare åkte jag runt i skon så fort terrängen blev det minsta svår. Då fick jag ont på andra sätt istället.

Fick då tips att snöra skorna som på bilden ovan. Det är svårt att förklara i text, så jag låter bli. Titta på de översta två snörhålen på varje sida och se hur snöret går ut och in på samma sida och bildar en ögla. Det motsatta snöret går genom den öglan. Poängen med det hela är att man får chansen att dela upp snörningen i två delar: Jag kan ha lite lösare över främre ändan av foten, men det sitter ändå tight längst upp på plösen så foten hålls stabilt mot hälkappan på skon.

Upplever ingen nackdel av det hela, möjligen att det tar lite mer tid att ta av och på sig skon.En fundering som slog mig är att på de flesta cykelskor kan man reglera passformen med flera spännen – de finare modellerna tillåter till och med enkel reglering under färd, men det verkar ovanligt på löparskor.”

Mer om skosnörning:

Skosnörningsguide från New Balance

”Custom tie your running shoes” – artikel från Runner’s World

Jag inser nu att jag antagligen har en hel del löpkomfort att vinna på att titta lite närmare på det här med skosnörning. Fler med tankar i ämnet?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar