Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström


Förkyld? Hängig? Riskera inte din hälsa genom att träna eller tävla då. Foto: Colourbox.


Det har inkommit en läsarfråga med anledning av Stockholm Halvmarathon i morgon:

Vaknade i tisdags med första förkylningen på fem år! Och på lördag är det Stockholm Halvmarathon. Vad ska man göra? Har ingen feber, förkylningen sitter i huvudet inte – än – i lungorna. Vilka risker finns det? Bryr mig kanske inte om att persa men vill ju inte riskera framtiden då jag snart är 60.

/Skånepåg


Så här svarar idrottsläkare Dan Leijonwall:

Hej!

Mitt medicinska råd är följande:

1) Löp inte om du har feber.

2) Löp inte om du har minsta sjukdomskänsla.

3) Vänta minst ett dygn efter det att sjukdomskänslan/febern försvunnit innan du tränar/tävlar igen. Risken för hjärtsäcks- och hjärtmuskelinflammationer är tillräckligt stor för att man skall avstå från löpning under dessa omständigheter. Även den allmänna skaderisken är påtagligt ökad vid samma tillstånd.

/Dan

Jag hoppas verkligen att alla ni som känner er krassliga är smarta nog att avstå från att träna eller tävla. Det kommer nya tävlingar!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar