Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

En läsare får ryggsmärtor under långpass. Idrottsläkare Dan Leijonwall förklarar varför. Foto: Colourbox.

Följande läsarfråga har inkommit från tyska Christin:

Hej,

jag kommer från Tyskland, är 28 år och studerande i Frankfurt. Jag började löpträna år 2000. För närvarande tycker jag mest om att springa långa lopp, kring 2 timmar, men därför bara två gånger i veckan. Mitt problem: det första trötthetstecknet är alltid att min rygg värker efter ungefär 60 minuter. Annars har jag inga problem varken med benen eller med andningen, känner mig frisk.

Vet du vad som kan vara fel?

Hälsningar Christin

Så här svarar idrottsläkare Dan Leijonwall:

Ont i ryggen vid långdistanslöpning handlar ofta om utmattning av muskulatur, ibland på grund av sned eller fel belastning. Belastningen i ländryggen är bland annat beroende av att den bäckennära muskulaturen är smidig, vilket inte alltid är fallet. Hos löpare är höftböjar- och höftrotatormuskulaturen ofta stramare än rörlighetsbehovet, vilket kan ge ländryggsproblem. Även små segmentella stramheter i muskulaturen kan få stora följder vid extrem belastning, såsom långdistanslöpning.

En annan felkälla vid utmattningsproblem är ”materialfel”, det vill säga att dina skor inte passar din fottyp och/eller ditt löpsteg. För att veta exakt utan att gissa vad dina besvär härstammar från behöver man undersöka dig. Sök hos idrottsläkare, eller sjukgymnast alternativt naprapat med idrottsmedicinsk utbildning för detta. Själv kan du besöka till exempel Löplabbet, Runner’s Store (eller motsvarande i Tyskland) för fot- och skoanalys.

/Dan

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar