Petra Månström
Dagen till ära rotade jag fram tröjan från halvmaran i Prag. Till höger ser ni spåret i Stadsskogen där vi sprang. Foto: Privat.
Jag försöker få till två kvalitetspass i veckan, plus ett halvlångt pass – gärna i kuperad terräng och med några fartökningar. Det är förhoppningsvis framgångsreceptet till Lidingöloppet som jag hoppas kunna klara av strax under 2.45 (kom ihåg var ni läste det först!)
Igår var jag i vanlig ordning inte alls sugen på kvalitet. Hade hellre lufsat runt en mil medan jag lät tankarna flyga iväg, men det som räddade mig var att jag hade stämt träff med coach Ingmar (vad ska jag göra utan denna fantastiska människa när jag flyttar till Stockholm? Jag får väl löp-pendla till Uppsala, haha.)
Vi joggade i lugnt tempo upp till Stadsskogens kuperade elljusspår där planen för dagen var en stege enligt följande:
10 min löpning strax under planerad tävlingsfart på milen (4:50 min/km)
3 min mellanjogg i 5:40 min/km
5 min löpning strax under 4:50 min/km
3 min mellanjogg i 5:40 min/km
4 min @ sub4:50 min/km
1,5 min mellanjogg i 5:40 min/km
3 min @ sub4:50 min/km
1,5 min mellanjogg i 5:40 min/km
2 min @ sub4:40 min/km
1,5 min mellanjogg i 5:40 min/km
1 min @ 4:30 min/km
Som framgår blev alltså intervallerna kortare och kortare och successivt snabbare. Skulle man vara sugen går det efter avslutad stege att vända på härligheten och jobba sig upp mot 10 minuter istället. Men igår kände jag mig väldigt nöjd med att avsluta efter första stegen.
Skärmdump från Garmin Connect.
Dagens pass i siffror (exkl upp- och nerjogg):
Sträcka: 6,89 km
Tid: 36:15
Snittfart: 5:15 min/km
Medelpuls: 157
Maxpuls: 171
Kcal: 501
Mot slutet var det svårt att få ner pulsen mellan intervallerna och jag flåsade högljutt (allt enligt plan). Jag kunde bara konstatera att jag klarat av ännu ett kanonbra och nyttigt pass – utan Ingmars peppning hade jag inte fixat det. Kommer helt klart pendla till Uppsala minst en gång i veckan för att träna med honom (om han vill såklart).
Så – finns det någon/några som är sugna på att ställa upp som harar på mina framtida kvalitetspass i Stockholm?