Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Från vänster: bäste svensk i Stockholm Marathon 2006, Kent Claesson, klagade på magsmärtor efter målgång. Löpare tar en kisspaus före Stockholm Marathon 2006. Foto: Scanpix.

Löparmage – magproblem i samband med hård löpning – är en ganska vanlig åkomma, särskilt bland nybörjarlöpare. Eftersom jag själv av och till har lidit av detta kontaktade jag idrottsläkare Dan Leijonwall och bad honom reda ut detta fenomen. Här kommer hans svar:

Magproblem är vanliga vid kraftig fysisk aktivitet och träning. I uthållighetsidrotter, såsom marathon, har cirka hälften symtom i form av illamående, kräkningar, buksmärta, uppblåsthetskänsla, diarréer, kramper i magen och blod i avföringen. Tarmen har svårt att anpassa sig till ökade nivåer av fysisk och mental stress.

Man vet idag att ett gott nutritionsläge är grundläggande för att förebygga symtom från

mag-tarmkanalen och kan förebygga oväntade mag-tarmbesvär orsakade av hård träning och som kan påverka den fysiska förmågan negativt.

Om man lider av mag-tarmsjukdom kan denna försämras i samband med hård träning. Det gäller framför allt inflammatoriska tarmsjudomar, där sjukdomens nedbrytande karaktär ökar kravet på energitillskott, läkning av vävnad och inflammationssvar. Detta tillsammans med en skadad tarms sämre förmåga att förse kroppen med näring ur födan, samt det ökade energibehovet vid träning, kan göra att näringen inte räcker till.

Resultatet blir då både dålig sjukdomsläkning och dålig möjlighet till idrottande, sämre tarm och sämre prestation. Inte sällan kan en mag-tamsjukdom på så sätt debutera i och med idrottande eller ökad träning. Det absolut vanligaste är dock ”löparmage”.


För egen del lindras besvären av att jag väntar minst två timmar med att springa efter måltid samt högre intag av filmjölk och yoghurt med välgörande bakteriekultur. Fler som lider eller har lidit av löparmage? Hur fick ni bukt med problemen?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar