Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Bloggläsaren Maria svettas väldigt mycket när hon tränar och undrar om det är bra. Idrottsläkaren Dan Leijonwall svarar. Foto: Colourbox.


Det kom ett mejl från bloggläsaren Maria:

Jag brukar med nöje läsa din blogg. Jag är 45 år och tränar för Stockholm Halvmarathon den 11 september. Följer Szalkais program för 2:00 och jag ligger väl ganska hyfsat till. Jag har sprungit ett par millopp men det var 15-20 år och 10-15 kilo sedan och det var rakt igenom plågsamt. Nu är tanken att det ska vara någorlunda behagligt hela vägen och att jag vid målgång ska tänka ”nästa år igen” (eller helst ”Göteborgsvarvet!”).

Skulle vara roligt om du ville skriva nåt inlägg om detta med svett. Jag svettas otroligt mycket (när jag tränar, inte annars). Det rinner svett i ansikte, längs hals och bröst och armar och vader. Vid stretching fortsatte svetten rinna ned på golvet. En kvinna jag pratade lite med frågade av intresse ”och vad har du gjort då som svettas så?”. Det var inte särskilt varmt i lokalen och jag hade korta tights och linne på mig. Till och med ett linne som sägs andas även om jag mest tycker jag får andas själv.

Är det bra att svettas? Bra svettas mycket eller lite? Är det bara en individuell skillnad som man inte kan påverka? När jag förhoppningsvis får bättre kondition och kan öka på farten – kommer jag att svettas mer eller mindre? Jag tycker på ett sätt det är ganska skönt svettas. Det känns ”renande” på nåt sätt. Men jag kan oroa mig för att det ska vara varmt den 11 september. Då flyter jag väl bort.

/Maria

Jag skickade frågan vidare till idrottsläkaren Dan Leijonwall på Idrottsläkarmottagningen i Stockholm. Han svarar så här:


Svettningens funktion är egentligen att kyla huden, det vill säga minska kroppstemperaturen då den är hög. Hög temperatur har man till exempel när man har feber (febersvettning), vistas i varmt klimat (klimatsvettning) eller idrottar (ansträngningssvettning).

Beroende på omgivningstemperaturens, feberns eller ansträngningens storlek svettas

man olika mycket. Dessutom finns en betydande individuell variation, allt från minimalt till kopiöst. En variabel är hur mycket underhudsfett man har, då detta isolerar kroppens värme och minskar svettningens effekter, vilket leder till mer svettning.

Dessutom gör en stor kroppsmassa (många kilo) vid fetma att en ansträngning kräver

mer energi, ökar energiomsättningen och därmed även kroppstemperaturen, och därmed ökar svettningen. Jämför mellan att gå en kilometer med en 20-kilosvikt i handen och en kilometer utan vikt och se vad som ökar svettningen mest. Likaså går det åt mer energi vid låg allmänkondition jämfört med vid bättre konditionsnivåer, vilket påverkar svettningen. Svettning är således något som är bra och naturligt.

/Dan

Själv svettas jag ganska mycket och jag håller med Maria om att det känns ”renande”. Hur svettas ni andra? Någon som kanske svettas mycket lite trots stor ansträngning?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar