Petra Månström
Idag fick jag och coach Ingmar sällskap av coola Helena. Foto: Privat.
Har sprungit fyra dagar i rad (10 x 2 km och 12 x 2 km) men trots detta kände jag mig i morse pigg och sugen på att köra ett kvalitetspass idag. Mötte upp coach Ingmar utanför Friskis & Svettis Ekeby och vi fick sällskap av Helena, som är med i Uppsala Löparklubb och vann Uppsala-DM i maraton 2009 då hon sprang Stockholm Marathon på 3:39:19. En imponerande tid på hennes första mara!
Tanken var att efter en lugnare uppjogg på cirka 2 kilometer köra en engelsk mile (1 609 m) i strax under mitt miltempo och efter mellanjogg köra 30 sekunder snabbt, 30 sekunder lugn jogg, 30 sekunder snabbt igen och så vidare.
Kände mig på g vid starten, men redan efter första stegringsloppet under löpskolningen blev benen ”stolpiga”. Medan vi sprang en engelsk mile började mjölksyran komma med besked och jag förvarnade Ingmar om att jag nog inte kommer att orka så mycket idag.
Pulsdiagram som visar den inledande uppjoggen samt en engelsk mile i mitt miltempo (ca 4:55). Skärmdump från Garmin Connect.
Så efter ett varv (ca 4 km) med 30 sekunder snabbt – 30 sekunder vila körde vi istället lite allmänstyrka vid utegymmet och tusen myggbett senare joggade vi hemåt. Ibland blir det så här, man tror sig orka mer än man gör. Bara att lyssna på kroppen, vila och ta nya tag senare.
Tack Helena och Ingmar för ett bra och kul pass!