Petra Månström
2010 års hjärtepins är målade av Eva Funck (figuren med uppsträckta armar) och Måns Zelmerlöw (noten). Bild från Hjärt-Lungfonden.
På lördag står så äntligen bröllopet mellan kronprinsessan Victoria och hennes Daniel Westling och frågan är om det finns någon bättre dag att hylla kärleken på? Jag tänker försöka göra det på mitt alldeles egna sätt.
För mig är hjärtat en symbol för både kärlek och hälsa. Utan hjärtat kan vi varken leva, älska eller utöva den träning vi tycker så mycket om. I min släkt finns många fall av hjärtsjukdomar, något jag är medveten om och i stort sett dagligen förebygger genom bra kost och träning. Tänker också på min bloggvän Löparjanne som nyligen genomgick en komplicerad hjärtoperation.
Kvinnor drabbas av hjärtsjukdomar i samma utsträckning som män, men ändå baseras dagens hjärtvård på forskning kring mäns hjärtan. Därför behövs mer kunskap om kvinnohjärtat. Läs mer om detta här.
Så vad tänker jag göra?
Jo – tidigt på morgonen lördagen den 19 juni sätter jag mig på cykeln här i Uppsala och styr kosan mot Stockholm. I höjd med Rotebro, cirka 25 kilometer från målet, lämnar jag cykeln och springer i lugnt tempo (ca 6:00-6:20 min/km) den resterande sträckan in till Centralstationen i vår huvudstad – där min egen kärlek bor. Om allt går som planerat hinner jag fram lagom till att kronprinsessbröllopet startar. För man vill ju inte missa kortegen!
Vill du också hylla hjärtat genom att följa med mig på hela eller delar av sträckan?
Jag kommer att passera pendeltågsstationer längs vägen och det är tillåtet att medföra cykel ombord så länge man inte åker till eller från Centralen (med vissa begränsningar, läs mer här). Löpningen från Rotebro in till city startar vid ungefär 11.00. Under vägen kommer jag spontanpausa för fika och annat, när och hur beror lite på sällskapet jag får med mig. Det går förstås utmärkt att cykla medan jag springer och vice versa.
Jag kommer i stort sett att följa rutten som finns på Team Faktas hemsida.
Är du intresserad av att vara med och hylla hjärtat och kärleken? Mejla mig genast på petra.manstrom@svd.se för mer info!
Stöd insamlingen genom att sätta in en gåva på Hjärt-Lungfondens pg 90 91 92-7 och skriva ”kvinnohjärtan” alternativt ge en gåva via kampanjsajten, www.hjart-lungfonden.se/kvinna. Det går också att sms:a HJÄRTA till 72 900 så skänks 50 kronor till forskningen. Skriv gärna i kommentarsfältet och berätta att du har lämnat en gåva.
Låt oss nu tillsammans slå ett slag för hjärtat!