Petra Månström
Under Stockholm Marathon bar jag kompresionsstrumpor från GoCoCo. Foto: Jens Eklundh.
Har fått en del frågor om ”fotbollsdomarstrumporna” jag bar under Stockholm Marathon. Är syftet funktionellt eller bär jag dem för att de är snygga?
Svaret är det förstnämnda, men jag tycker faktiskt också att strumporna är snygga. Tidigare i år läste jag en artikel om kompressionsstrumpor av Lisa Blommé och blev nyfiken. Där stod bland annat att Paula Radcliffe, en av världens främsta maratonlöperskor, sprang London Marathon iförd knälånga damstrumpor. Glåporden haglade först, men när Radcliffe vann loppet på 2.15 skulle plötsligt alla ha de här strumporna.
Tillverkarna av strumpor av den här typen påstår bland annat att de stimulerar det venösa återflödet till hjärtat genom en effektivare vadmuskelpump, som i sin tur leder till bättre uthållighet. Det sägs också att trycket från strumpan pressar samman muskulaturen vilket förbättrar balansen och minskar muskeltröttheten.
Jag kan bara gå på mina egna upplevelser och det är att jag springer mycket bättre när jag har dem på. Jag upplever att jag blir mindre trött i vaderna, att mjölksyra transporteras bort snabbare och att man liksom återhämtar sig under pågående pass. Har även sovit med strumporna på efter att jag kört tuffa långpass och tycker att känningarna i benen varit mindre då än när jag sovit utan strumpor.
Fler som springer med kompressionsstrumpor? Erfarenheter?