Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Löpare under Milspåret. Foto: Milspåret

På tisdag (den 25/5) kör jag min sista tävling före Stockholm Marathon – Milspåret. Ska bli skönt att få sträcka ut lite på en snabb bana inför maran. Start och mål är förlagt till Sjöhistoriska museet och banan löps som en tvåvarvsbana runt Djurgårdsbrunnsviken. Underlaget är mestadels flacka, grusbelagda parkvägar och några partier på asfalt.

Banans tyngsta parti uppges av tävlingsledningen vara den kilometerlånga backen upp mot Rosendal, men under andra varvet slipper man motlutet.

Jag hoppas på fint väder och en bra löparupplevelse – kanske kommer jag att träffa några av er läsare där? Fler som ska springa? För er som är inte har anmält er går det bra att efteranmäla sig i samband med nummerlappsutdelningen på Runner’s Store i helgen. För mer info, se hemsidan.

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar