Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström


Malin Ewerlöf Krepp och Isabellah Andersson i täten under Tjejmilen. Foto: Scanpix

Några av reaktionerna på min medverkan i Vårruset handlade om att ”löparfester” av det här slaget, med avsaknad av tävlingsmoment, påverkar damidrotten negativt. Jag skulle gärna vilja delge min syn på saken och förklara varför jag väljer att ställa upp i det här arrangemanget.

Jag tror inte att den här typen av löparfester har negativ inverkan på damidrotten. Jag är helt säker på att nyrekryteringen av löpartalanger till klubbarna pågår i samma utsträckning oavsett om det finns något som heter Vårruset eller Tjejmilen. De här arrangemangen har som främsta syfte att främja folkhälsan – inte vaska fram nya löparstjärnor.

Om det enbart skulle finnas lopp med inslag av tävlingshets är jag säker på att färre skulle kunna tänka sig att börja löpträna. Tävlingshets kan vara positivt för somliga – till exempel mig – den peppar och motiverar mig att fortsätta träna, men för andra har den motsatt effekt. Då är det viktigt att Vårruset och Tjejmilen finns, för också de tjejer som inte tränar för maran kanske vill ha mål med sin träning.

Har då ett arrangemang som Vårruset på min blogg att göra? Och varför deltar jag själv? Jo, dels för att jag tror (och vet) att många av mina läsare inte satsar på maran utan läser den här bloggen för att inspireras att börja springa eller att hålla uppe sin löpning. Och dels för att jag för inte alltför många år sedan var tjejen som var sämst på gympa och som hatade att springa. Först när jag hittade löparglädjen blev det kul igen och jag är övertygad om att Vårruset skänker sådan glädje åt många.

Vad tycker ni? Har arrangemang som Vårruset och Tjejmilen negativ effekt på damidrotten eller tvärtom?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar