Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Dagens kortare långpass gick i lugn fart genom vackra Hågadalen. Skärmdump från Garmin Connect

Trist att jag glömde mobiltelefonen (och därmed kameran) hemma under förmiddagens kortare långpass. Vi sprang nämligen i så natursköna omgivningar att jag knappt fattade att jag befann mig så nära mitt hem.

Större delen av passet löptes genom Hågadalen där blåsipporna stod i full blom och åtskilliga människor njöt av picknick i solskenet. Underlaget bestod mestadels av mjukt gräs och skogsstigar – väldigt behagligt för benen med andra ord.

Måste nog säga att det här var en av de skönaste löprundorna i år och jag hoppas att det blir många till.

Blåsipporna stod i full blom under löppasset i Hågadalen. Tyvärr glömde jag ta med kameran och föreviga dem. Foto: Scanpix

Passet i siffror:

Sträcka: 16,00 km

Tid: 01:40:46

Snittfart: 06:17 min/km

Snittpuls: 140

Kcal: 1 187

Benen kändes ganska pigga trots fredagens tröskelintervaller och det bådar gott inför fortsättningen. Nästa vecka höjer vi ribban ett snäpp igen med tusingar och ett riktigt långt långpass med ett rejält avsnitt i marafart. Formtoppningen inför det stora kraftprovet den 5 juni kan börja!

Fler som njutit av långpass i solen?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar