Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström


Darrig maratonbloggare efter avklarat intervallpass. Foto: Privat

Vårsolen skiner och rent teoretiskt borde jag ju ha kört dagens intervallpass utomhus. Men av olika anledningar – bland annat att jag gärna ville avrunda med ett dopp i bubbelpoolen och att jag var tvungen att starta så pass tidigt på morgonen – blev det en visit till gymmets löpband istället.

Nu när jag börjat få fason på backlöpningen måste jag ”kriga” mer runt min tröskelfart, tycker coachen. Och så blev det. Värmde upp i drygt tre kilometer i mycket lugnt tempo och sedan blev det intervaller (enligt följande:

– 3 x 6 minuter i tröskelfart (12,8 km/h) med 4 minuters joggvila (9 km/h), 1 grads lutning på bandet
– 1 x 6 minuter i 13 km/h, 1 grads lutning på bandet
– 4 minuters nedvarvning i 8 km/h
– 3 x1 minuter plankan, 30 armhävningar och stretching

Kunde, eftersom jag kände mig så pass pigg sedan morgondagen, ha kört lite tuffare med kortare joggvila (2 minuter?) och en minuts längre intervall. Men det får bli nästa gång! Nu ser jag fram emot helgens övningar då det bland annat ingår ett långpass med avslutning i äkta kenyansk stil (tröskelfart).

Snart ska man väl våga sig på ett nytt, lite längre tröskelpass…


Skärmdump från Polarpersonaltrainer.com

Dagens pass:

Sträcka: 10,6 km
Tid: 58:11
Snittfart: 5,24 min/km
Snittpuls: 155
Maxpuls: 178
Snittkadens: 82

Fler som tycker om att träna i tröskelfart? Vilka resultat har ni fått?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar