Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Bilder från Polar

I åtskilliga diskussionsforum har jag stött på frågan om vad man ska välja som tillbehör till sin pulsklocka (om man inte redan har gps:en inbyggd som i exempelvis Garmins klockor) – nämligen fotpod eller gps-pod.

Följande argument för respektive emot tycks utkristallisera sig:

FOTPOD:

+: Mäter hastighet och sträcka utan att behöva tillgång till satelliter – fungerar alltså även inomhus. Förbrukar mindre batteri än en gps-pod och mäter steglängd och kadens.

-: Behöver kalibreras för att minimera felet i mätningarna. Byter du skor eller förändrar löpsteget (från snabbare löpning till långsammare exempelvis) kan den behöva kalibreras om.

GPS-POD:

+: Behöver ej kalibreras. Ger positionsangivelser så att du sedan kan plotta din rutt och i vissa fall även höjdangivelser.

-: Kan endast användas utomhus. Förbrukar mer ström än fotpoden. Om man springer i tät skog eller i stadsmiljö med höga hus omkring sig kan gps:en tillfälligt tappa kontakten med satelliterna och mätningen försämras.

Har ni fler plus och minus med respektive pod? Vilken föredrar ni själva – eller använder ni kanske både och beroende på var ni tränar?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar