Petra Månström
Ultralöparen Rune Larsson har enligt egna beräkningar sprungit halvvägs till månen. Här visar han upp sin egen energikaka. Foto: Petra Månström
Under träningsveckan i Portugal deltog ultrakungen Rune Larsson som inte bara ledde femmilar och hemjoggar från bergspasset utan även höll ett mycket underhållande föredrag.
Där berättade han bland annat att han drivs av träningsglädje, att han aldrig har tyckt att ett träningspass varit tråkigt. Vi fick också veta att han kompletteringstränar genom att boxas på en sandsäck, att han under ett långpass sovit under en gran och väckt sig själv genom att göra 80 snabba situps. Dessutom framkom det att han är kalorist – precis som jag. Det vill säga han äter mycket och god mat samt dricker goda drycker.
Är lite nyfiken på hur ni andra löpare resonerar. Äter ni sunt eller tränar ni för att kunna äta allt ni vill? Kanske en kontroversiell fråga, men den är intressant attvdiskutera.