Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Hela jättegruppen löpare ger sig iväg från Fridhemsplan på lördagsmorgonen. Det var den här gruppen jag joggade ikapp med skenande puls… Foto: Marathon-Mia


En lite intressant reflektion från dagens långpass: de som gillade oss mest var småbarnen som vinkade från barnvagnar och gungställningar. Men vet ni att det faktiskt var folk som störde sig lite på den 28 man starka joggarskaran som med största hänsyn till medtrafikanterna rörde sig på Kungsholmens gator tidigare idag? Kan det månne vara att man drabbas av dåligt samvete på grund av att man själv inte tränar så mycket?

Några av kommentarerna jag uppfattade från förbipasserande:

”Har ni sprungit vilse?”

”Varför springa när man kan gå?”

”Vilka hurtbullar!”

”Vad konstiga de är!”

”Mamma, vad gör de?”

Och vid Stadshuset plockade turisterna fram kamerorna!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar