Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Längst upp från vänster: kort ståvila i Fredhäll, jag efter varvet runt Kungsholmen och tre bloggerskor på språng – Milla, jag och Miranda. Foto: Petra Månström

Vaknade 06.00 i morse – på tok för tidigt för en lördagsmorgon, men idag var ingen vanlig dag. Idag skulle ju Kungsholmen erövras! Eller åtminstone delar av ön för min del. Mitt mål för dagen var att sätta personligt distansrekord på ett löppass, minst 30 km ville jag hinna avverka innan jag klev av.

Självklart var tunnelbanan försenad och jag missade avfärden från korsningen Fleminggatan-S:t Eriksgatan med någon minut. Såg den sanslöst stora gruppen joggare försvinna runt hörnet nere vid vattnet och nu var det bara fullt ös som gällde. Tvingade upp min sömndruckna kropp i 4-minuterstempo för att hinna ikapp Marathon-Mia med vänner.

Sedan sjönk tempot till behagliga 6 min/km där vi uppehöll oss i stort sett resten av dagen. På trevligt ultravis var det gång i uppförsbackar och spridda pauser som gällde. Mias kompis Bernt hade stenkoll på kartan och för oss andra gällde det bara att haka på.

Kungsholmen rundades, Marieberg, Kristineberg och Fredhäll intogs. Halvroliga Drottningholmsvägen löptes liksom kvarteren runt Thorildsplan. Där någonstans kände jag att jag var tillräckligt nära Fredhäll för att kunna avvika och inte behöva ha superlång sträcka att jogga ensam.

Väl framme vid Coop Kristineberg kände jag mig fortfarande oförskämt pigg och lite irriterad för att jag hoppat av för tidigt. Men sedan insåg jag att det nog var smart gjort med tanke på hur lite jag faktiskt har löptränat i mitt liv. Pulsklockan stannade på 32 km, nytt distansrekord och det är jag grymt nöjd med!!

Bunkrade återhämtningsdryck, bananer och lite godis innan jag joggade in i en lååång och varm dusch. Så här på kvällskvisten känner jag mig fortfarande oförskämt pigg och tar det som ett fint formkvitto.

Och, framför allt: jag behövde bara hälsa på alla underbara löparkompisar för att återfå löparglädjen! Jag visste nog innerst inne att den fanns kvar! Inte ens jobbig och svårlöpt snömodd kunde stoppa mig idag och det bådar gott.

Skärmdump från Polarpersonaltrainer.com

Dagens långpass i siffror:

Träningstid: 3:50:27

Kalorier: 2008 kcal

Sträcka: 32 km

Snittpuls: 142

Maxpuls: 166

Snittfart: 6:31 min/km

Maxfart: 3:56 min/km


Råkade få med en del pauser i kurvan, men idag kändes inte snittfarten som det viktigaste – det var istället sträckan och känslan! För den var helt fantastisk! Tack Mia för ett fantastiskt initiativ och en superrolig dag!

Min coola bloggkompis Miranda hängde med hela vägen och sprang alldeles nyss i mål med oerhört respektingivande 71,4 km i benen!! Läs hennes berättelse här.

Ett annat roligt faktum är att jag sprang i nästan fyra timmar idag! Så mara-likt det kan bli alltså! Vad är det längsta ni har sprungit på träning?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar