Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Min hemmagjorda müsli med touch av pepparkaka. Yummie! Foto: Petra Månström

Jag är frukostmänniska och skulle helst äta frukostmat (nästan) varje måltid. Müsli är ett måste till frukostfilen och helst ska den vara hemmagjord.

Jag har experimenterat med lite olika blandningar och tidigare idag gjorde jag följande variant med pepparkakssmak som blev riktigt god. Här är receptet:

PETRAS POWERMÜSLI

Ca 30-40 portioner

5 dl rågflingor

5 dl boveteflingor

1 dl krossade linfrön

1 dl skalade sesamfrön

1 dl hackade valnötter

1 dl hackade pistagenötter

1 tsk salt

2 dl fruktjuice (gärna ananas)

1 dl rapsolja

1 dl dadelsirap (eller flytande honung)

1 tsk malen kanel

1 tsk malda kryddnejlikor

1 msk vaniljsocker (helst med äkta vaniljstång)

Efter rostning:

1,5 dl russin (gärna sultanrussin)

1,5 dl fikon, torkade, eller annan torkad frukt

1 dl kokosflingor

1. Sätt ugnen på 200 grader.

2. Blanda ihop de torra ingredienserna och tillsätt därefter juice, rapsolja och dadelsirap. Rör om ordentligt så att blandningen blir genomfuktad.

3. Bred ut på en långpanna och ugnsrosta i cirka 30 minuter. Rör om müslin då och då för att undvika att den bränns vid. Ta ut och låt svalna.

4. Tillsätt sedan russin, hackade fikon och kokosflingor.

5. Rör om och häll upp på burk med tättslutande lock.

Serverad med fördel till kylskåpskall filmjölk! Müslin bör förbrukas inom två veckor. Är ni sugna på fler müslirecept hittar ni receptet på min lyxmüsli här.

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar