Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Jag i vinterfodrad löparjacka, handskar och vintertights från Newline, mössa från Craft. Foto: Privat och Scanpix

2010 års andra dag bjöd på fantastiskt vinterväder och jag beslutade mig för att köra ett långpass. Luftrören har varit lite ledsna sedan förra långpasset i Stockholm, men varken feber eller halsont så jag bestämde mig för att köra och se hur det kändes. Och det kändes ju toppen!

Sprang lugnt och sansat, försökte hitta ett tempo jag trivdes i och kunde hålla utan problem och med hyfsat låg puls. Tänkte lite extra på fotisättningen (inga hälar!), att vara avslappnad i överkroppen (inklusive ansiktet) och att inte spänna armarna. Blicken långt framåt och allt detta påverkade tiden mycket positivt. 5,30 min/km i hela 22 km trodde jag inte att jag var kapabel till med så låg puls. Men tydligen är formen bättre än jag anat.

Det blev löpning från Rickomberga till Sunnersta längs Dag Hammarskjölds väg tur och retur, med halkskydd under fötterna som tyvärr var lite sladdriga och gled runt. Men för 150 kronor tycker jag de gör ett gott jobb ändå.

Mötte en hel del glada löpare och trots att jag idag sprang utan sällskap hade jag ju Darins Viva La Vida på repeat i öronen. Skumt egentligen – det där är en låt jag aldrig skulle slölyssna på, men när man tränar funkar den klockrent. Strobelight av samme Darin är också perfekt och taktfast att springa till. Tack för det!

Ett gäng glada passagerare i en förbipasserande bil som hejade och vinkade på mig bidrog till att jag kände för att avrunda med en spurt. Var nere i 4,15-tempo och det kändes faktiskt riktigt acceptabelt. Märkligt.

Sammanfattningsvis – löparåret 2010 har börjat utmärkt och känslan inför Prags halvmara är mycket lovande!

Skärmdump från Polarpersonaltrainer.com

Dagens träning i siffror:

Träningstid: 02:01:19

Kalorier: 1247 kcal

Sträcka: 22 km

Snittpuls: 156

Maxpuls: 167

Snittfart: 5,29 min/km

Maxfart: 4,15 min/km

Som ni ser på bilden hade jag med mig dricka idag, i nya vätskebältet från Perfekta. Den har en ficka baktill där min mobiltelefon plus kontokortet ryms och det gick faktiskt riktigt bra att dricka på språng – enda problemet var att drycken frös en aning mot slutet. Men det problemet lär jag inte ha under Stockholm Marathon i juni…

Fler som sprungit långpass i solen idag? Sen är jag lite nyfiken på vad ni som medför dryck under långpassen har i era flaskor?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar