Petra Månström
Den här helgen har tillbringats i Harsas välpreparerade längdspår. Harsa, som ligger utanför Järvsö, är en populär destination för Vasaloppsaspiranter och ett vanligt upplägg är då att man klämmer så många skidmil som möjligt per dag samt lassar in ansenliga mängder pasta mellan för- och eftermiddagspassen.
Vi som inte siktar på Vasaloppet tog det lite lugnare och körde 15 kilometer i går och 7,5 kilometer i dag. Fantastiskt vinterväder som ni ser på bilden och rejält kallt också – omkring 15 minusgrader dagtid och under 20 nattetid.
Jag kan verkligen rekommendera längdskidåkning som omväxling till löpträningen. Har rejäl träningsvärk i framsida lår, triceps och mage – ett gott tecken på att helgen gjort nytta!
Underbar skylt utmed längdspåret.
Skärmdump från Polarpersonaltrainer.com
Så här såg pulskurvan ut under förmiddagens pass på 7,5 kilometer i tungåkt nysnö. Kan meddela att jag flåsade rejält – vilket också framgår av diagrammet.
Dagens längdskidpass i siffror:
Träningstid: 46:42
Kalorier: 463 kcal
Sträcka: 7,5 km
Snittpuls: 153 slag/minut
Maxpuls: 169 slag/minut