Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Bild från Polar, modellen heter RS800CX.

Jag är inte helt nybörjare på löpning, har sedan någon gång i våras lyckats få till 1-2 pass i veckan i min ”komfortzon” som ligger någonstans runt 6 min/km. Nu är det dags att ta sig ur den och börja pressa kilometertiden.

Jag utgår från Anders Szalkais träningsprogram, där jag valt 4,5-timmarsgruppen, men eftersom jag vet med mig att jag snabbt tröttnar på att följa program kommer jag lägga upp min träning efter dagsform och humör. Det är ju trots allt min första mara och det viktigaste är att behålla löparglädjen och inspirationen hela vägen fram till den 5 juni.

Från och med nu och ett par veckor framåt kommer mitt upplägg att se ut ungefär som följer:

– Sammanlagt tre löppass i veckan, av olika typ – distanspass av olika längd och tempo, intervaller/fartlek och långpass.

– 1-2 löparspecifika styrketräningspass i veckan.

– Något annat pass, till exempel Friskis & Svettis-jympa, yoga, simning eller annat för variationens skull.

Som stöd i träningen har jag min nya passion, pulsklockan/träningsdatorn från Polar, som jag kommer berätta mer om i kommande inlägg. Mer om den så viktiga styrketräningen kommer också lite längre fram.

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar