Petra Månström
Skärmdump från Polarpersonaltrainer.com
Kommer att beskriva min pulsklocka mer ingående inom kort, men en mycket bra finess med den är att jag kan föra över alla träningsdata till en mjukvara på min dator för analys och upplägg av framtida pass.
Ovan kan ni se hur min puls varierade under dagens löppass (röda kurvan är pulsen och grå kurvan är tempot i min/km) som bestod av intervaller med följande upplägg:
– 15 min inledande löpning
– 5 snabba intervaller uppför en svagt lutande backe
– Ca 15 min löpning hem
– 2×30 dips samt stretching
Som framgår av kurvan ligger min puls högt, i zonen ”hårt”. Jag upplevde inte dagens pass som jättejobbigt, men jag vet med mig att jag lätt drar upp för högt tempo och har vant kroppen vid att gå länge på max. Därför kommer det stundande maxpulstestet att bli mycket värdefullt för mig – då får jag svart på vitt i vilka pulszoner jag ska träna för bästa möjliga resultat. Max är nämligen inte alltid bäst, kroppen måste ju få en chans att återhämta sig mellan varven.
När det gäller intervaller är jag nybörjare på området, åtminstone vad gäller löpning. Startar försiktigt med korta intervaller och ökar på efter hand. Den som satsar på ett maraton råds ofta att köra intervallerna på flackt underlag, så det ska jag sträva efter att göra fortsättningsvis. Men jag tycker alldeles för mycket om backlöpning för att kunna släppa det helt (är ju inbiten telisåkare…)
Dagens träning i siffror:
Träningstid: 41:37 min
Kalorier: 449 kcal
Sträcka: 7,6 km
Snittpuls: 161 slag/minut
Maxpuls: 173 slag/minut
Snittempo: 5:30 min/km
Maxtempo: 3:56 min/km
Benen kändes hyfsat pigga trots gårdagens styrketräningspass. Förra veckans intervaller och nysatsningen på styrketräningen verkar ha gett resultat, för det var mycket lättare att hålla ångan uppe i dag – en skön känsla att försöka minnas och plocka fram under framtida pass.
Här är delar av dagens träningsklädsel – är väldigt nöjd med min funktionella t-shirt från norska Norröna som är tillverkad av pressad vulkanaska (!). Modellen heter ”Bitihorn” och är ultralätt, snygg och andas mycket bra. Under t-shirten har jag en långärmad underställströja från Craft och på benen varma löpartights med fleece på insidan från samma tillverkare.