Ramadanbloggen

Mohamed Abubaker

Mohamed Abubaker

Hej där!

Back in biz niz.

Måndagen var min första arbetsdag. Jobbade med kollegor från ett annat s.k. turlag/planerings lag, de tog väl hand om mig. Vi satt inne på en utsättning vilket kan liknas vid en samtals stund där man går igenom ”laguppställningen” för passet och tar upp saker som kanske skett föregående dag osv. Mitt under utsättningen inkommer ett anrop om att en tankbil har vält i en rondell i centrala Stockholm, alla rusar ut. Jag har aldrig varit på ett sånt jobb tidigare, men självfallet förstår jag att man drar på de stora växlarna när en tankbil vält.
Vi sicksackar oss genom trafiken och kommer fram till platsen, efter ett tag går de ut på radion och säger att det som tanken innehåller är en kakao blandning…en kunde i sitt lilla huvud se sig själv slurpa i sig allt som (eventuellt) fanns utspillt där :-) Jag med min fastande mage, socker sug och allt. För att precisera så var det kakao med en konsistens av sirap sa brandmannen, men han visste inte vem han pratade med.

Men men. En intressant vecka med stor lärdom om att vara ödmjuk…återigen.
Livet ger en sina örfilar ibland. Det gick bra att dra igång arbetsveckan, men jag blev välkomnad till en kall verklighet, hur kan man längta till något sånt kan man fråga sig!?

Fler bloggar