Jonas Arnesen
Davis Cup-lottningar brukar numera vara ganska meningslösa eftersom det mesta är bestämt i förväg. Första dagen möter lagens etta (bäst rankade spelare) motståndarnas tvåa och på söndagen spelar lagens ettor första matchen.
Klart är alltså att Joachim ”Pim-Pim” Johansson på fredag möter Andy Roddick och att Thomas Johansson tar sig an James Blake.
Men ändå är torsdagens lottning på Gothia Towers i Göteborg viktig och det blir mycket spännande att se vilket namn som dras först ur skålen. Det avgör nämligen vilken av de två singlarna som ska spelas först.,
Det för svensk del bästa är att Joachim ”Pim-Pim” Johansson får inleda mot Andy Roddick. Med seger där skulle ”Pim-Pim” sätta enorm press på amerikanernas andreman James Blake som möter Thomas Johansson.
Får då inte Thomas samma press på sig om ”Pim-Pim” förlorar?
Nej! Svenskarna tycker att de slår ur underläge medan Roddick & Co känner av ett stort favoritskap vilket gör en förlust i öppningsmatchen mycket betungande och då inte minst eftersom USA spelar borta.
Tror att semifinalen avgörs just i mötet mellan ”Pim-Pim” och Roddick. Hemmaseger där och Thomas Johansson (som på dagens träning besegrade ”Pim-Pim” med 7-5 i tiebreak) har ett utmärkt läge att skaffa Sverige 2-0 inför lördagens dubbel.