Jonas Arnesen
Vilken skillnad det är på Thomas Johansson nu jämfört med för bara ett par månader sedan. Då var han håglös och utan självförtroende men i dag ser den 32-årige östgöten snabbare, starkare och betydligt mer målmedveten ut.
En härlig förändring som främst förstås beror på Thomas själv men som också hans kompis och deltidstränare Magnus Norman har del i. Efter några veckor tillsammans med Magnus har Thomas fått ett rejält lyft.
I natt nådde han tredje omgången i US Open efter 6-4, 7-6, 6-7, 7-6 mot fransmannen Arnaud Clement. Nu väntar femteseedade hemmafavoriten och fjolårsfinalisten Andy Roddick i en match som ytterligare växer i värde med tanke på att de två ställs mot varandra i Davis Cup-semifinalen i Göteborg 21-23 september.
Roddick har 4-0 i inbördes möten men Thomas kan spela utan press och med det tror jag att han får ut ännu mer av sin stora potential.
Thomas tappade tidigare under säsongen självförtroende och han blev slagrädd inte minst på viktiga poäng.
Efter Challengertiteln i Binghamton och två segrar i New Haven har Thomas fått tillbaka tron på sig själv. Det märktes mot Clement även om Thomas trots två matchbollar inte lyckades avgöra i tredje set.
Vad Thomas ska ta med sig från tiebreaket är istället att han lyckades rädda Clements två första setbollar genom att spela aggresivt och han avgjorde själv poängen med vinnande forehand- och backhand från bakplan.
Inte minst på forehand har Thomas tidigare varit väl passiv men under
Magnus Normans ledning har de två nu jobbat hårt för att Thomas
ska gå på bollen mer och skillndaden är tydlig.
I fjärde set var det mer kyla än aggresivitet som gjorde att Thomas räddade fransmannens tre breakbollar fram till 4-2 och i tiebreak spelade Thomas grymt. Han visade inte minsta tvivel på sin kapacitet och tappade bara en poäng.
Andy Roddick får se upp.
Andy Roddick får se upp.