Jonas Arnesen
Robin Söderlings skada är allvarligare än vad som först uppgetts. Nyheten om att västgöten tvingats dra sig ur veckans Master series-turnering i Cincinnati får mig att vakna till i semesterdvalan.
Lika glädjande som att Thomas Johansson med förra veckans seger i Binghamton visar tecken på stigande formkurva, lika nedslående är beskedet om Robins skada.
Då han tvingades bryta Master Series-turneringen i Montreal kom uppgifter om att det var en säkerhetsåtgärd men att Robin nu står över även Cincinnati är oroande.
Först och främst väcker det tvivel på om han ska hinna bli spelklar till årets fjärde Grand Slam-turnering som den 27 augusti inleds i New York men det skapar också oro inför Davis Cup-semifinalen mot USA 21-23 september.
Utan Robin i laget är Sverige chanslöst. Så är det bara. Punkt slut.
Nu är det bara att hålla tummarna för att skadan hinner läka.
Jonas Björkman är ende svensk i Cincinnati där han inleder mot amerikanen Robby Ginepri och vid seger ställs mot ryssen Nikolaj Davydenko som på grund av misstänkta läggmatcher är under utredning.
Master series-turneringen i Cincinnati blir ett intressant prov för Novak Djokovic. Står han pall pressen efter förra veckans seger i Montreal eller får han en reaktion? Det sistnämnda är mest troligt men bevisar han motsatsen kommer det förmodligen inte dröja länge innan serben hotar Nadal och Federer inte bara i enstakla matcher utan även på rankingen.
Djokovic besegrade ju inte bara Federer och Ndal utan även Roddick i Montreal och det var faktiskt första gången sedan 1994 som en spelare slog ut de tre främst rankade i en och samma turnering. Boris Becker svarade för prestationen i 1994 års Stockholm Open där han i kvartsfinal besegrade landsmannen Michael Stich (3), i semi slog ut Pete Sampras (1) för att i finalen vända 0-1 till 3-1 mot kroaten Goran Ivanisevic (2).