Jonas Arnesen
Frånsett en timmes regn tillät vädret spel i Wimbledon i dag.
Då satte istället en tradition stopp.
Stolligt förstås.
Okej, att det brittiska tennisetablissemanget håller hårt på sina seder är ingen nyhet men någon måtta får det faktiskt vara.
Regnet har ställt till det rejält första veckan och därför borde man självklart utnyttjat söndagen till spel trots att det enligt traditionen inte ska spelas några matcher då.
Denna tradition är stollig i sig och när den som nu skapar stor sportslig orättvisa skulle man självklart övergivit den.
Men se nej, det gick inte för sig. Därför haltar spelprogrammet rejält och många spelare riskerar att få mycket komprimerade program andra veckan medan andra får möjlighet att fortsätta sin invanda rytm med match varannan dag. De som är kvar i både singel och dubbel drabbas självklart extra hårt.
Jag har aldrig varit någon älskare av Wimbledon på grund av den snobbighet och stelbenthet som präglar turneringen men medger gärna att mycket blivit bättre på senare år.
En hel del återstår att göra.