Jonas Arnesen
Rivas eller räddas? Inom två veckor kommer besked från Kammarrätten vad gäller framtiden för Stockholms Tennishall. Hallägarna har vunnit i Länsrätten men en närliggande bostadsrättförening samt en (1) privatperson i en annan närliggande förening har överklagat till Kammarrätten.
Dessa personer vill ha en park där hallen ligger och det trots att det finns många grönområden på mycket nära håll.
Om hallen rivs ska Stockholms stad erbjuda hallägarna en ny hall inom närområdet vilket i slutänden skulle kosta kosta kommunen runt 50 miljoner kronor. Det finns redan en plats föreslagen. Men detta markområde har kommunen nu erbjudits ett antal hundra miljoner kronor för av ett byggföretag. Inte minst skattebetalarna har alltså anledning att hålla tummarna för att den populära hallen får vara kvar.
Ps. En del läsare har under veckan frågat varför jag inte bloggat om det eller det. Håller helt med om att jag inte varit riktigt på hugget. Jag har två veckor ledigt och laddar batterierna inför Öppna franska så jag hoppas att ni har överseende med att jag tar det lite lugnt. Trevlig helg förresten,