Jonas Arnesen om tennis

Jonas Arnesen

Jonas Arnesen

Svensk tennis borde vara hetare än på länge.
Ändå känns den iskall.
Men den känslan försvinner säkert i samma stund som grussäsongen är över och vi åter får anledning att tro på stora framgångar för Robin Söderling och de andra.
Sett ur PR-synpunkt var det olyckligt att grussäsongen följde tätt inpå Davis Cup-kvartsfinalen. Sveriges seger mot Argentina var ett styrkebesked och även om insatsen försvann i mediautbudet – fotboll, fotboll, fotboll, hockey, hockey, fotboll, speedway, fotboll, hockey, basket, handboll, fotboll, hockey, innebandy, fotboll – så lade den ändå grunden till vad som kan bli en hausse.
Semifinalen mot USA i september är något oerhört stort och jag tror att alla delar av svensk sportmedia kommer att öka sin tennisbevakning rejält långt innan det är dags för matchen i Göteborg.
Det skapar i sin tur goda förutsättningar för förbundet att locka till sig sponsorer som tidigare avskräckts att sponsra tennis just av anledningen att det inte varit ekonomiskt lönsamt.
I nuvarande läge blir det upp till bevis för den nya styrelsen. Har de kontakterna som krävs och ska de lyckas övertyga näringslivet om att svensk tennis i själva verket är långt mycket hetare än vad temperaturen under grussäsongen visar?

Fler bloggar