Jonas Arnesen om tennis

Jonas Arnesen

Jonas Arnesen

Christer Gardell eller Jonna Opitz?
Vem av dem skulle göra störst nytta i Svenska tennisförbundets styrelse? Vem av dem skulle bäst se till att styrelsen har ett ansikte utåt även efter det att ordföranden Jan Carlzon lämnar sin post vid årsmötet om några veckor?
På sista frågan är svaret utan tvekan Gardell.
På första frågan är svaret också Gardell om än kanske inte lika självklart,
Undrar hur valberedningen tänkte när de föreslog Jonna Opitz men inte Christer Gardell en plats i styrelsen.
Det är omöjligt att komma ifrån tanken att valberedningen bestämt sig för att en kvinna skulle efterträda avhoppande Jenny Lindström.
Om det är skälet till varför Jonna Opitz föreslagits istället för Christer Gardell är svensk tennis att beklaga och det handlar absolut inte om ett misstroende mot Jonna Opitz.
Det är istället ett uttryck för en stark tilltro till Christer Gardell som är en färgklick i svenskt näringsliv och som säkert skulle kunna se till att svensk tennis får en skarpare profil än i dag.
Carlzon efterträds av Stefan Dahlbo som är vd för Öresund men en doldis. Jan Johansson är Boliden-chef som inte gjort avtryck i tennis-Sverige.
Självklart är det interna styrelsearbetet av största vikt och säkert kan Opitz i vissa frågor bidra med mer än vad Gardell hade kunnat göra.
Men förbundets allra viktigaste fråga är densamma som alltid: hur få in sponsorspengar?
Jag tror tyvärr inte att Jonna Opitz har svaret.
Förutsättningarna att Christer Gardell sitter inne med svaret är betydligt större.
Så valberedningen måste förstås ha synnerligen goda skäl för sitt val.
Ska bli mycket intressant att höra dem…

Christer Gardell nobbad styrelsepost

Fler bloggar