Redaktionschefens blogg

Martin Jönsson

Martin Jönsson

BETALT PÅ NÄTET På tisdag inleds ett internationellt medieexperiment. Då slår brittiska The Times och dess söndagssyster Sunday Times på sin ”betalvägg”: det kostar då ett pund om dagen eller två i veckan för att komma åt innehållet, som också utestängs från alla externa sökmotorer.

Man kan säga att sajterna likställs med pappersutgåvorna; de blir ironiskt nog också mer lika varandra utseendemässigt, eftersom den nya Times-sajten har ett tilltal som mer påminner om en papperstidning, med ett tydligare urval av prioriterade nyheter.

Vad effekten blir kan man bara spekulera i. Rupert Murdochs Newscorp som äger tidningarna räknar kallt med att uppåt 90 % av trafiken kan försvinna iväg till andra sajter – och därmed också merparten av annonsintäkterna. Förhoppningen är dock att totalaffären, inräknat papperstidningarna, ska gynnas av det. Viktigast för Murdoch tycks vara att sända ut signalen om att journalistiskt innehåll av den här kvaliteten aldrig ska vara gratis. Times och Sunday Times går ju dessutom väldigt dåligt: förlusterna uppges vara 240 000 pund om dagen för tillfället – och i veckan kom bud om nedskärningar med ytterligare 10 procent på redaktionerna.

Men många medieanalytiker är mycket skeptiska till den strategin, som i praktiken handlar om att välja bort de flesta av nätets fördelar och bara använda det som en alternativ distributionsform. Läs t ex detta hos Nieman Lab, som också gör en bra jämförelse med New York Times planerade betalmodell, som inte är lika kategorisk som Murdochs. Läs också den kloke Roy Greenslade om vad det är som Times behöver: ett mer renodlat nischtänkande.

Betalstrategin kan också ses i ljuset av den statistik om medieanvändande som kom från Nordicom i veckan, i årets Mediebarometer. Den visar att det är fler svenskar som använder sociala medier, som Facebook och Youtube, en genomsnittlig dag, än vad det är som går till traditionella mediesajter på nätet. Att i ett sådant läge göra det svårare för användarna att ta del av medieiinnehållet låter milt sagt märkligt.

Mer logiskt är att försöka se möjligheterna i den sociala medieexplosionen och se till att de olika medieformerna integreras mer med varandra. En helt stängd dörr uppfattas ju sällan som en inbjudan. Rätt fokus på sajterna kan dock locka in helt nya läsare. En färsk rapport från Pewvisar tydligt på vilken variation det finns i inriktningar och ämnen mellan traditionella medier och sociala sådana. Det handlar inte om att välja det ena eller det andra, utan om komplement och samverkan.

Det kommer dock att dröja innan vi får veta hur det går för Murdoch. Någon besöksstatistik från sajterna efter den påslagna betalväggen kommer inte att göras tillgänglig.

Det här är bloggen

Ola Billger och Ann Axelsson är Svenska Dagbladets redaktionschefer och har en lång historia på SvD.


Ann Axelsson har bland annat lett flera stora utvecklingsprojekt och varit huvudansvarig för Svenska Dagbladets helgläsning.


Ola Billger är med och delar ut Bragdguldet och har varit sportkrönikör, sportchef, politikreporter och biträdande nyhetschef.


Här bloggar vi om journalistiken och omvärlden, om print och digitalt, om läsarreaktioner och om vad som händer inne på Svenska Dagbladets redaktion.

Båda gillar katter.

Fler bloggar