Redaktionschefens blogg

Martin Jönsson

Martin Jönsson

DAWIT ISAAK I dag publiceras Svenska Akademiens ständige sekreterare Peter Englunds text om Dawit Isaak i 91 svenska tidningar, däribland SvD. Det hade vi gärna sluppit, men dessvärre är det nödvändigt.

Den svenska medborgaren och journalisten Dawit Isaak har suttit fängslad utan rättegång och utan anklagelsepunkter i Eritrea i 2979 dagar – mer än åtta år. Han är klassad som samvetsfånge enligt Amnesty International och han tilldelades nyligen det prestigefyllda Tucholskypriset, i sin frånvaro (Läs mer om hans fall här och här).

91 dagstidningar, samt TV4, SVT och TV8, återger i dag Peter Englunds text, där han bland annat skriver så här:

Liksom att luften inte är något vi tänker på, så länge som den finns där, är det lätt att bara ta yttrandefriheten för given, om man aldrig behövt pröva på dess motsats. Eller, som Dawit Isaak, behövt betala dess pris. Samtidigt är yttrandefrihet något odelbart, även i så måtto att man som enskild aldrig kan förvänta sig något man samtidigt är beredd att låta någon annan stå utan. Friheten att yttra sig. Eller, i förlängningen, friheten själv. Principen prövas alltid i det enskilda fallet.”

Viktiga ord. Fallet Dawit Isaak har föranlett en massiv samordnad insats från Sveriges publicister – och den namninsamling som Expressen, Aftonbladet, SvD och DN tog initiativet till i våras fick in mer än 200 000 namn, som överlämnades till Eritreas ambassader i 13 länder.

Men Dawit Isaak sitter fortfarande kvar i sitt fängelse.

Det här är bloggen

Ola Billger och Ann Axelsson är Svenska Dagbladets redaktionschefer och har en lång historia på SvD.


Ann Axelsson har bland annat lett flera stora utvecklingsprojekt och varit huvudansvarig för Svenska Dagbladets helgläsning.


Ola Billger är med och delar ut Bragdguldet och har varit sportkrönikör, sportchef, politikreporter och biträdande nyhetschef.


Här bloggar vi om journalistiken och omvärlden, om print och digitalt, om läsarreaktioner och om vad som händer inne på Svenska Dagbladets redaktion.

Båda gillar katter.

Fler bloggar