Mikaela Åkerman
MP: Oppositionsborgarrådet Yvonne Ruwaida verkar inte känna någon höjd på sin stolthet över partiets framgångar när hon tar plats framför publiken.
– Ni har gjort en fantastisk valrörelse. Vi är den växande rörelsen i världen som vill ta ansvar för en bättre värld. Jag har en jävla god känsla för att det kommer gå jävligt bra och att vi kommer gå hem jävligt glada i kväll – så håll hoppet högt! gormade hon friskt i mikrofonen och togs emot av applåder.
Själv missade hon när resultatet från SVT:s valundersökning presenterades. Men 9,0 för MP beskriver hon som ”fantastiskt” till SvD. Mest spänd var hon emellertid inför siffrorna för kommunalvalet. ”Det är ju min huvuduppgift.”
– Förhoppningsvis kan vi fördubbla våra siffror även där, men jag är jättenöjd med 14 till 16 procent, vi har ju aldrig varit tvåsiffriga förut, säger hon.
– Vi har jobbat stenhårt, haft jättekul och fått en otrolig respons, vi är det enda partiet som mognar och växer medan de andra krymper.