Tobias Brandel
SD: 100 gäster är inbjudna till Sverigedemokraternas valvaka. Riksdagskandidater, partistyrelse och distriktsordföranden finns på plats, i princip hela det sverigedemokratiska toppskikte – förutom partiledaren Jimmie Åkesson. Han ska titta på SVT:s valvaka på ett hotellrum i sällskap med sin pressekreterare och ständige följeslagare Sven-Olof Sällström. Först efter klockan 22 förväntas han ansluta sig.
Riksdagskandidaten Tony Wiklander, 71, pensionär från Åstorp och nummer 19 på SD:s lista, kämpar med rundgången som konferencier.
– Gå inte ut och gör stan i kväll. Det är ett råd från polisen. Ta gärna en taxi hem, säger Tony Wiklander i sitt välkomsttal.
Sverigedemokraternas torgmöten har de senaste två veckorna utsatts för störningar av motdemonstranter som tutat med vuvuzelor och kastat saker. Utanför valvakan är det emellertid just nu lugnt.
Fyra poliser finns på plats vid valvakans inledning, men fler väntas kommenderas hit senare på kvällen. Hur stor insatsen blir beror till stor del på valresultatet. Gästerna uppmanas att inte lämna lokalen i onödan, utan röka på innergården.