SvD Valvaka

Mikaela Åkerman

Mikaela Åkerman

MP: På miljöpartiets valvaka tas språkrören Maria Wetterstrand och Peter Eriksson emot som ett nykrönt kungapar när de äntligen dyker upp strax före elva.
– Tack alla gröna kämpar, ni är värda en stor seger och en stor kram! utropar Peter Eriksson när applådstormen tystat något.
– Vi har kämpat otroligt länge för det här, jag har aldrig varit så stolt som i den här valrörelsen för att vi har skapat en grön omställning istället för den politik som nu drabbar Sverige.
– Vi har visat att de gröna är på frammarsch, vi har ökat liksom de gröna har gjort i de andra länderna och gör vårt historiskt bästa val någonsin.
– Jag vill gärna beklaga att Sverigedemokraterna kommer in i riksdagen. Det hade varit skönt att kunna säga att Sverige inte är ett av de länderna där främlingsfientligheten inte växer.
– Vi är oroade över den parlamentariska situationen. Slutar den med en oklar situation är det ett mycket, mycket besvärligt läge för Sverige. Vi har ett rödgrönt samarbete, det fortsätter tills vidare, säger han.

– Vi vet inte det exakta valresultatet än, men vi vet att vi har gjort något historiskt. Det ser ut som att vi har gått från att vara riksdagens sjunde största parti, till att bli riksdagens tredje största parti. Det tycker jag vi förstjänar, säger Maria Wetterstrand.
– Vi har också gjort något historiskt i det att vi valde väldigt medvetet att skapa ett regeringsalternativ. För vi såg en regering som inte tog klimatproblemen på allvar, utan drivit miljöpolitiken baklänges. Jag är helt övertygad om att vi gjorde rätt. Det som inte är oklart är att miljöpartiet alltid kommer stå upp för en kraftig miljöpolitik.

Fler bloggar