SvD Valvaka

Tobias Brandel

Tobias Brandel

Jimmie Åkesson svarar på frågor under kaotiska former efter sitt tal innan han åker till tv-huset. Han är noga med att framstå som ansvarstagande och säger flera gånger att det är de andra partiledarna som är oansvariga som inte vill förhandla med SD. Frågor om han är beredd att fälla en borgerlig minoritetsregering får till svar att han förväntar sig samtal med de andra partiledarna.

Jag vet inte om just i kväll är optimalt för förhandlingar, men någon form av kontakt kommer vi att ta, säger han.

Vad kommer ni att vilja ha igenom i ert program för att stödja alliansen?

– Vi har identifierat tre central områden. Det gäller en ansvarsfull invandringspolitik, krafttag mot brottsligheten och en värdig ålderdom. Det är de områden vi kommer att ställa våra krav i första hand, det är det vi lovat våra väljare. Detaljerna är en senare fråga.

Vad händer om ni inte blir vågmästare?

Läget är osäkert. Det viktiga nu är att sända ut signaler att vi är beredda att ta ansvar, till skillnad från vad de andra sagt om oss.

Ny demokrati lyckades bara en mandatperiod, vad talar för att SD kommer att lyckas bättre?

Vi är ett parti. Ny demokrati var inget parti med lång historia eller fungerande organisation eller ideologisk ståndpunkt. Vi har allt det där. Vi är ett parti som växt sakta men säkert, nu är vi inne i riksdagen, sannolikt som vågmästare, och vi kommer att ta vårt ansvar.

Fler bloggar